دفتر مدیریت پروژه (pmo)

دفتر مدیریت پروژه (pmo)

بنام خالق خلاقیت

دفتر مدیریت پروژه

امروزه بسیاری از سازمان‌ها، از ساختارهای پروژه‌ای برای انجام امور خود بهره می‌گیرند. مهمترین عامل کلیدی موفقیت این سازمان‌ها، مدیریت صحیح پروژه‌ها و طرح‌ها است. طراحی و استقرار دفتر مدیریت پروژه(PMO) عمده‌ترین مکانیزمی است که در این خصوص مورد استفاده قرار می‌گیرد. نقش‌های دفاتر مدیریت پروژه متنوع و گوناگونند، اما در نهایت ماموریت آن‌ها ایجاد ساز و کار لازم به منظور مدیریت یکپارچه طرح‌ها و پروژه‌های سازمان‌ها برای تحویل به موقع، باکیفیت و در چارچوب هزینه‌های پیش‌بینی شده است.(2)

اصولا زمانی که سازمانهایی که کسب وکارشان از طریق انجام پروژه هاست، رشد کرده و تعداد و پیچیدگی پروژه ها افزایش پیدا می کند، بهترین روش مدیریت کارآمد وبهره ور پروژه ها، مدیریت از طریق “پیاده سازی دفتر مدیریت پروژه” است.(3)

PMO-Project Management Office (دفتر مدیریت پروژه ) نام واحدی است در سازمان که وظیفه آن انجام فعالیت های مدیریت پروژه سازمان می باشد.وظایف و اختیارات این واحد سازمانی می تواند دارای طیف گسترده ای از تعیین فرآیندها و رویه ها تا پشتیبانی مدیران پروژه باشد.در واقع هدف از استقرار دفتر مدیریت پروژه در سازمان یکپارچه سازی و متمرکزنمودن فعالیت های مدیریت پروژه سازمان می باشد.(1)

مهمترین چالش‌ ;

یکی از مهمترین چالش‌های سازمان‌های پروژه‌محور، راه‌اندازی مناسب این دفاتر است که بسته به نوع و فعالیت سازمان بسیار می‌تواند متفاوت باشد. در عمل کارکرد این دفاتر مانند کارکرد برج مراقبت فرودگاه‌هاست، در برج مراقبت کسی خلبانی نمی‌کند ولی بدون آن‌ها عواقب خطرناکی در انتظار هواپیما‌ها خواهد بود.(2)

نوید بزرگ ;

حال در این برهه از زمان شرکت خانه پروژه مفتخر است . با دارا بودن مجربترین مشاوران و کارشناسان در عرصه مدیریت پروژه ، با شما عزیزان همکاری لازم را داشته باشد.شما برای اینکه به نوشته های بالا ایمان پیدا کنید کافیست از مشتریان ما تنها سوال کنید.(ما زمان خود را برای شعار دادن تلف نمی کنیم.)

منابع ;

(1) ویژه سازمان ها و شرکت های پروژه محور

(2) دفتر مدیریت پروژه (PMO) چیست؟

(3) طراحی و استقرار دفتر مدیریت پروژه PMO

0 دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید: