مایکروسافت پراجکت

مایکروسافت پراجکت

به نام خالق خلاقیت

مایکروسافت پراجکت (Microsoft Project)

مایکروسافت پراجکت برای مدیرت پروژه‌ها بر پایه علم مدیریت پروژه کاربرد دارد و جزو زیر مجموعه نرم‌افزار آفیس است. نرم‌افزار MS Project تصویر بزرگی از پروژه را در اختیارتان قرار می‌دهد که می‌توانید تمامی جزئیاتی که برای رسیدن به هدف باید تکمیل شوند را در آن پر کرده و آنها را سازماندهی نمائید. بدون تردید ایده‌های خوب را خودتان باید فراهم نمایید اما Microsoft Project به شما کمک می‌کند تا با روشی سازماندهی شده، ایده‌ها و افکارتان را ثبت و آنها را به طرحی قابل اجرا تبدیل کنید. با مایکروسافت پراجکت به سادگی می‌توانید زمان تکمیل هر فعالیت یا هر فاز از پروژه را تخمین بزنید و مطمئن شوید که می‌توانید پروژه را در موعد مورد مقرر به اتمام برسانید. در نهایت هنگامیکه اجرای پروژه آغاز می‌گردد، می‌توانید برنامه‌ریزی را با توجه به تاریخ‌های واقعی شروع و پایان فعالیت‌ها بهنگام سازی کنید، در این حالت Microsoft Project برنامه را مجدداً محاسبه نموده و نشان می‌دهد که فعالیت‌ها تا چه اندازه زودتر یا دیرتر به اتمام رسیده‌اند. در آخر شاید مهمترین مزیت استفاده از Microsoft Project این باشد که در طول مدت مراحل برنامه‌ریزی و انجام پروژه می‌توانید گزارش‌هایی که نشان دهنده برنامه و میزان پیشرفت کار است را چاپ کنید. همانطور که می‌دانید، اگر بیش از یک نفر در اتمام یک پروژه مشارکت داشته باشد، ایجاد ارتباط موثر، عامل اصلی و اساسی برای یک نتیجه مطلوب است.(1)

مایکروسافت پروژه MSP, MSOP or Win Proj))، نرم افزار مدیریت و کنترل پروژه می باشد که برای کمک به مدیران پروژه به منظور توسعه طرح، تخصیص منابع به وظایف، پیگیری پیشرفت کارها، مدیریت بودجه و یافتن مسیرهای بحرانی بوسیله شرکت مایکروسافت طراحی و به بازار عرضه شده است

مایکروسافت پروجکت اگرچه به عنوان عضوی از مایکروسافت آفیس شناخته می شود ولی هرگز در مجموعه های آفیس گنجانده نشده است، مانند نرم افزار Visio .

در حال حاضر این نرم افزار در دو نسخه استاندارد و حرفه ای در دسترس کاربران می باشد. فرمت فایل های مایکروسافت پروجکت .mmp می باشد  .

مایکروسافت پروجکت و مایکروسافت پروجکت سرور محصول مدیریت پروژه سازمانی (EPM) مایکروسافت آفیس می باشند. یکی از ویژگی های مایکروسافت پراجکت 2010 بهره گیری از واسط کاربری ریبون(Ribbon user interface)  می باشد  .

تاریخچه نرم افزار مایکروسافت پراجکت

این نرم افزار در ابتدا توسط مدیر توسعه محصول مایکروسافت الن ام.بوید به عنوان یک ابزار داخلی برای کمک به مدیریت شمار زیادی از  پروژه های نرم افزاری که در درون شرکت در حال توسعه بودند، پیشنهاد شد. آقای بوید مشخصات آن را نوشت و یک شرکت محلی سیاتل را برای توسعه دادن نمونه اولیه این نرم افزار مشغول کرد

نخستین نسخه تجاری از این نرم افزار در سال 1984 برای سیستم DOS منتشر شد. مایکروسافت تمام حقوق مربوط به این نرم افزار را در سال 1985 خریداری نمود و نسخه .2 و .3 این نرم افزار را برای سیستم DOS در سال 1986 منتشر کرد  .

نسخه .4 این نرم افزار نسخه نهایی یرای سیستم DOS بود که در سال 1986 منتشر شد. نخستین نسخه ویندوز این نرم افزار  در سال 1990 منتشر شد .

در سال 1991 نسخه مکینتاش این نرم افزار منتشر شد. توسعه این نرم افزار ادامه یافت تا اینکه نسخه .4 این نرم افزار برای سیستم مکینتاش در سال 1993 طراحی شد  .

در سال 1994 شرکت مایکروسافت توسعه اغلب برنامه های کاربردی مکینتاش را متوقف کرد و نسخه جدیدی از آفیس را تا سال 1998 ارائه نداد .

واحد کسب و کار مکینتاش هرگز نسخه آپدیت شده ای از پروجکت را منتشر نکرد و آخرین ورژن هم بر روی Mac OS X  اجرا نشد  .

مایکروسافت پروجکت 95 در به کار بردن رایج منوهای آفیس نخستین بود  .

مایکروسافت پروجکت 98 در به کار بردن فونت Tahoma در منو بارها و نیز در برگرفتن  Office Assistant، مانند تمام برنامه های کاربردی آفیس 97 نخستین بود .

محیط نرم افزار Microsoft Project

 چند نمای مهم نرم افزار :

 Gantt Chart : در این نما علاوه بر نمودار گانت، نمای اصلی کار نیز نمایش داده می شود  .

Network Diagram : نمودار شبکه ای پروژه در این جا ترسیم می شود که شبکه های گره ای نام دارند  .

Task Usage : در این قسمت می توان مقادیر کار و هزینه ی هر فعالیت را دنبال کرد .

Resource Graph : در این قسمت نام تمام منابع و مقدار مصرف برنامه ریزی شده ی هر کدام در هر روز از هفته مشخص شده است  .

Resource Sheet : در این جا اطلاعات مربوط به منابع، هزینه ی استاندارد و اضافه کاری و زمان های کاری منابع بر اساس تقویم مشخص می شود  .

Resource Usage : همان کار Task Usage  را انجام می دهد با این تفاوت که در این نما معیار طبقه بندی به جای فعالیت ها، منابع و مصرف آنها در طی زمان می باشد  .

  مایکروسافت پروجکت سرور

در نسخه های بعدی مایکروسافت آفیس، قابلیت های مایکروسافت پروجکت با معرفی مایکروسافت آفیس پروجکت  سرور و مایکروسافت پروجکت تحت وب گسترش داده شد. پروجکت سرور، اطلاعات پروژه را در یک پایگاه داده مبتنی بر SQL مرکزی ذخیره می کند، و به کاربران اجازه می دهد تا این اطلاعات را بر روی اینترنت نمایش دهند و به روزرسانی کنند. این نرم افزار که تحت وب می باشد به کاربران مجاز، اجازه می دهد که به پایگاه اطلاعاتی سرور پراجکت در اینترنت که شامل صفحه های زمانی، آنالیز گرافیکی از بار کاری منابع، و ابزارهای اجرایی می باشند، دسترسی پیدا کنند    

گذری بر نسخه های Microsoft Project

نسخه هایی که به بازار عرضه شده اند :

در سال 1992 نسخه 3، در سال 1993 نسخه  4،  در سال1995  نسخه 4.1a، 1998  نسخه 9.0، 2000 نسخه 10.0،  در سال 2002 نسخه 11.0، در سال 2003نسخه 12.0، در سال 2007 نسخه 13.0 و نهایتا نسخه 14.0 در سال 2010 در اختیار کاربران قرار گرفت .

در سال 2016 – Office Project Server 2016

در سال 2013 – Office Project Server 2013

در سال 2010 – Office Project Server 2010

در سال 2007 – Office Project Server 2007

در سال 2003 – Office Project Server 2003

در سال 2002 –  Project Server 2002

2000 – Project Central

(2)

منابع :

(1) :https://fa.wikipedia.org

(2) :http://scipost.wikipg.com

0 دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید: